Våra studenter 2021; Grattis!

30.05.2020 kl. 15:10
Steinergymnasiet gratulerar de nybakta studenterna!

Åres studenter från Steinergymnasiet klarade sig relativt väl: Steinergymnasiet kom på 24:e plats bland de 36 finlandssvenska gymnasierna, inte alls illa! 

Så nu tackar vi våra studenter och deras lärare för ett duktigt förberedande arbete trots coronan och allt!

Vårens studenter är:

1. Annica Aherto
2. Ronja Aromaa
3. Vincent Bertula
4. Ellen Ekström       
5. Alfons Fellman
6. Vendela Hellsten
7. Olivia Hermansson
8. Joliette kangas
9. Benjamin Murto
10. Sidner Olin
11. Albert Puikkonen
12. Oliver Rajalin
13. Ella Sihvonen
14. Cecilia Stude
15. Frida Winberg
16. Wim Zilliacus    
 

Text och foto: August Tarkkio

 

August Tarkkio

 Restaurang Rudolf

 

16.9     Torsdag
 Medelhavets grönsakssoppa (V, G)
 Havrebröd   
 Frukt

17.9    Fredag

Spenatplättar (L G)
Potatismos (L, G)
Lingonsylt (V, G)
Kålsallad med majs (G)

 

20.9     Måndag
Tonfiskrisotto (M, G)
Kikärtsrisotto (V, G)
Grynost med ärter (L, G)
Grönsallad (V, G)


21.9     Tisdag

Soja-potatismoslåda (L, G)
Ättiksgurka (V, G)
Riven morot (V, G)
     


22.9     Onsdag
        
Rödbetsbiffar (V, G)
Tzatzikisås (L, G)
Ångkokt potatis (V, G)
Grönsallad (V, G)

23.9      Torsdag
Mexikansk grönsakssoppa (V, G)
Havrebröd (V)
Chokladpudding (G)


24.9    Fredag
Pasta Carbonara (L)
Pasta med soltorkade tomater (V)
 

25.9  Lördag
 Vegetarisk soppa (L, G)
  Rågbröd (V)

 

27.9.     Måndag
Vegetariska bullar i tomatsås (v,g)
Fullkornsris (V, G)
Sallad


28.9   Tisdag
Pytt i panna (M, G)
Vegetarisk pytt i panna (V, G)
Ketchup (V, G)


29.9     Onsdag
        
Feta-grönsakspasta (L)
Lins-grönsakspasta (V)
Sallad


30.9         Torsdag
Solferinosoppa (L, G)
Rågbröd (V)
Frukt


1.10    Fredag

Tonfiskbolognese (M, G)
Vegetarisk bolognese (V ,G)
Ångkokt potatis (V, G)

 

4.10        Måndag
Indisk kikärtssås (V, G)
Basmatiris (V, G)
Grynost (L, G)
Sallad


5.10     Tisdag

Soja-makaronilåda (L)
Riven morot
    

6.10     Onsdag
Grönsaksnudlar (V)
Kål-majssallad (V,G)

    

7.10     Torsdag
Knackkorvssoppa (M, G)
Vegetarisk korvsoppa (V,G)
Havrebröd (V)
Chokladpudding


8.10     Fredag
Laxlåda (L,G)
Tofu-rotsakslåda (V,G)
Rödbeta (V,G)

 

11.10     Måndag
Jambalaya med kidneybönor (v,g)
Ärter och grynost
Grönsallad( V,G)

12.10        Tisdag

Falafel (V, G)
Tomatsås (V, G)
Cous-cous (V)
Riven morot
        

13.10     Onsdag
        
Gräddig pastagratäng med tomat (L)
Pastagratäng med tomat (V)
Kålsallad med majs (V, G)


14.10            Torsdag
Fisksoppa (L, G)
Blomkålssoppa (V, G)
Rågbröd (V)
Frukt

15.10    Fredag
Maletköttsås (M, G)
Rotsakssås med härkis (V, G)
Ångkokt potatis (V, G)
Grönsallad (V, G)